Як перевести житлове приміщення в нежитлове: порядок дій та нововведення

У Києві змінили правила переведення житлової нерухомості в нежитлову. Тепер весь процес став простіше. Як перевести житлове приміщення в нежитлове і який порядок дій встановлено, дізнавався портал столичної нерухомості.

Що змінилося при перекладі житлового приміщення в нежитлове

Київська влада спростили переведення житлової нерухомості в нежитлову. У 2015 році Київрада прийняла рішення «Про дерегуляцію та спрощення порядку переведення житлових будинків і житлових приміщень в нежитлові в місті Києві».

Документ визначає механізм реалізації права на зміну статусу нерухомості з житлового на нежілой, якщо це не заборонено законодавством.

«Але, насправді, Положення визначає лише загальні моменти, які не дають ясності в послідовності дій, і не роблять відсилань до конкретного законодавства, де описуються вже ці дії більш детально. Варто також відзначити, що єдиного документа, що визначає процедуру переведення житлових приміщень в нежитлові не державною, чи не на місцевому рівні немає», – стверджує Ірина Низька, молодший юрист ЮФ «Місечко та Партнери».

За словами депутата Київради Олександра Пабата, нові положення, прийняті міськрадою все одно позитивно позначилися на ринку. Завдяки документу тепер дозвіл про зміну статусу нерухомості проводять без визначення функціонального призначення приміщення. І це стало причиною того, що за три роки кількість приміщень, які перетворилися з житлових у нежитлові в столиці збільшилася в 3 рази.

Два варіанти, як перевести житлове приміщення в нежитлове

На сьогоднішній день існує два варіанти того, як перевести житлове приміщення в нежитлове і переробити його під ведення бізнесу. За словами Ірини Кравченко, адвоката, керівника відділу корпоративних правовідносин ЮК «Де-юре», переклад можливий:

  1. На підставі рішення органу місцевого самоврядування;
  2. За допомогою проведення реконструкції.

Для проведення реконструкції необхідно буде оформити весь комплект документів і узгодити їх з ДАБІ (надати проект, отримати Д1, Д2 і т.д.).

Які приміщення можна перевести з житлового в нежитлове

Чи не будь-яку квартиру або будинок можна перетворити в офіс чи магазин. Є певні обмеження. Наприклад, в нежитлові можна переводити приміщення, розташовані на цокольному і першому поверхах. У такому приміщенні не повинні проживати люди, всі повинні бути зняті з реєстрації.

Крім того, за словами адвоката ЮК «RIYAKO&PARTNERS»Миколи Максимова, в разі, якщо одним із власників приміщення є неповнолітня дитина, то дозвіл про переведення нерухомості з одного фонду в інший потрібно отримати і в органах опіки.

Також, за словами Ірини Кравченко, не можна переобладнати квартири вище третього поверху для використання під майстерні та студії творчих спілок.

«Обмеження щодо майстерень або студій творчих спілок можливо легко обійти, адже ніде немає обмежень щодо передачі в оренду зазначених приміщень під розміщення офісів», – говорить пані Кравченко.

При цьому необхідно обладнати пандус, окремий вхід і евакуаційний вихід при цьому не перетинаються з житловою частиною будинку.

Вона додає, що проблема може виникнути, якщо квартира, яку збираються переводити в нежитловий фонд знаходиться вище третього поверху і сусіди знизу не переведуть свою квартиру в нежитловий фонд. В даній ситуації – можлива буде лише реконструкція.