Як оформити спадщину в Україні і успадкувати за законом квартиру, будинок, землю

Юрист докладно розповів порталу столичної нерухомості , як оформити спадщину в Україні і успадкувати квартиру, будинок, землю та іншу нерухомість.

Експерт по праву пояснив ряд ключових моментів з оформлення спадщини за законом України:

 • як вступити в спадщину за законом,
 • яка черговість спадкування;
 • як вступити в спадщину за заповітом;
 • пропущено термін вступу в спадщину – що робити;
 • скільки платити при вступі у спадок і чи потрібно проводити оцінку нерухомості при спадкуванні;
 • нововведення в законах при вступі у спадок в Україні.

Далі ми наводимо роз’яснення, як оформити спадщину в Україні в 2019 році.

В який термін необхідно надати документи

Спадщина відкривається після смерті людини або оголошення її померлою. Місце відкриття спадщини – останнє місце проживання померлого. Якщо точне місце проживання спадкодавця невідоме, то спадщина відкривається за місцезнаходженням нерухомого майна або основної його частини.

Протягом 6 місяців після відкриття спадщини спадкоємці повинні надати нотаріусу такі документи:

 • що підтверджують родинні зв’язки (зокрема, свідоцтво про народження);
 • підтверджують факт смерті спадкодавця (свідоцтво про смерть та довідка про причини смерті);
 • документи про право власності на об’єкти нерухомості, які входять до складу спадщини;
 • засвідчують особу спадкоємців (паспорт та ІПН);
 • при необхідності оцінку спадкового майна (якщо виникають податки);
 • заяву про прийняття спадщини.

Термін вступу в спадщину на нерухомість пропущений – що робити?

Якщо спадкоємець протягом строку 6 місяців не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається не прийняв її.

За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу (в сель ской місцевості – уповноваженому на це посадовій особі органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини).

За позовом спадкоємця, який пропустив строк з поважних причин (не знав про смерть, чи не перебував за межами України і т.п.), суд може визначити йому додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Які черги спадкування

Перша черга спадкоємців за законом

В першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця (в тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті), той з подружжя, який його пережив, батьки.

Друга черга спадкоємців за законом

Друга черга спадкоємців за законом – це рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Третя черга спадкоємців за законом

У третю чергу право на спадщину за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.

Четверта черга спадкоємців за законом

У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.

П’ята черга спадкоємців за законом

 1. У п’яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.
 2. У п’яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї. Утриманцем вважається неповнолітня або непрацездатна особа, яка не була членом сім’ї спадкодавця, але не менше п’яти років отримувала від нього матеріальну допомогу, яка була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування.

Як вступити в спадщину за заповітом

Щоб вступити в спадщину за заповітом необхідно подати наступний пакет документів:

 • свідоцтво про смерть та довідка про причини смерті;
 • документи про право власності на об’єкти нерухомості, які входять до складу спадщини;
 • засвідчують особу спадкоємців (паспорт та ІПН);
 • при необхідності оцінку спадкового майна (якщо виникають податки);
 • заяву про прийняття спадщини;
 • заповіт.

Хто має право на отримання в спадщину квартири, будинки і землі, крім людей, зазначених в заповіті

 1. Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатні вдова (вдівець) та непрацездатні батьки отримують половину спадщини, незалежно від змісту заповіту, яка належала б кожному з них при спадкуванні за законом (обов’язкова частка). Розмір обов’язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, що мають істотне значення.
 2. До обов’язкової частки у спадщині зараховується вартість речей звичайної домашньої обстановки та вжитку, вартість заповідального відказу, встановленого на користь особи, яка має право на обов’язкову частку, а також вартість інших речей та майнових прав, які перейшли до неї як до спадкоємця.
 3. Будь-які обмеження та обтяження, встановлені у заповіті для спадкоємця, який має право на обов’язкову частку у спадщині, дійсні лише щодо тієї частини спадщини, яка перевищує його обов’язкову частку.

Як платежі та витрати на оформлення спадщини в Україні

При вступі у спадок, якщо виникли зобов’язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб, спадкоємець платить в розмірі 5% від ринкової вартості нерухомості. Спадкоємець-нерезидент України оплачує податок за ставкою 18%. Оплата військового збору 1,5% обов’язкова в обох випадках.

За видачу свідоцтва на спадщину необхідно сплатити держмито – 2 неоподатковувані мінімуми доходів громадян (на сьогодні це 34 грн). Послуги нотаріуса оплачуються за його тарифами.