Робота будівельником за кордоном: скільки платять і як нестача кадрів впливає на якість будівництва

Багато будівельних компаній стверджують, що на ринку існує колосальна нестача професійних кадрів. Причина – високооплачувана робота будівельником за кордоном. Портал столичної нерухомості дізнавався, які зарплати в українських будівельників в інших країнах і як кадрова криза впливає на якість будівництва і ціну квадратного метра.

Бракує спеціалістів майже всіх будівельних професій

В Україні не вистачає фахівців практично всіх будівельних професій. За інформацією девелоперських компаній, велика кількість фахівців в пошуках хороших зарплат їдуть в інші країни.

«На сьогоднішній день гостро затребувані практично всі будівельні спеціальності. При цьому хочу відзначити, що головним болем для будь-якого забудовника є не тільки пошук необхідних працівників, а й те, як їх утримати. Всі прекрасно розуміють, що є реалії нашої країни, і багато компаній не готові запропонувати вітчизняним фахівцям такі ж заробітки, як, наприклад, в Польщі і Німеччині. Тому фахівці, помножені на внутрішньоринковий оплату праці – це одна з труднощів ринку будівництва житла», – говорить Владислав Кононов, керуючий партнер AVM Development Group.

За словами Віталія Грусевича, виконавчого директора Конфедерації будівельників України, на сьогоднішній день в Україні не вистачає від різноробочих до технічних директорів. Потрібні рядові співробітники, інженери, конструктори, технологи, керівники різних рівнів. Гостро стоїть питання мулярів, в’язальниць арматури, бетонників. Є потреба в кваліфікованих фахівцях з установки вікон.

«Скорочення зайнятості в галузі пов’язано з відтоком будівельників на ринки інших країн. З відкриттям кордонів українські забудовники вже не можуть сказати про співробітників: «куди вони подінуться». Посилаючись на сайти з пошуку роботи, вакансій стає більше, причому нові робочі місця з’являються за рахунок точкових інвестицій іноземних компаній. Частка пропозицій для інженерів-будівельників припадає близько 13%, але і ринок вимагає компетентних кандидатів», – каже Грусевич.

Скільки платять будівельникам за кордоном

В Україні середня зарплата в будівництві становить 10 000-20 000 грн., що не можна порівняти з рівнем зарплат в Європі.

«Якщо різноробочим на будівництві в Харкові пропонують 7 000 грн., То в Одесі і Києві – вже 10 000, а за кордоном – в три-п’ять разів більше. Наприклад, зварювальник в Литві може розраховувати як мінімум на 30 000 грн., В Чехії – вже на 40 000 грн., А в Угорщині – на 45 000 грн. Але і це не межа – зарплата зварника в Фінляндії, Ізраїлі та Німеччині може досягати 74 000 грн. При цьому, там роботодавці більш прискіпливі до якості зварювання, тому працюючи абияк, розраховувати на високу зарплату не варто», – говорить Віталій Грусевич.

Зарубіжні роботодавці конкурують не тільки з допомогою більш високого рівня оплати праці, але і встановлюючи кращі умови праці.

«Так, Німеччина вже прийняла закон, що спрощує з 2020 року в’їзд для кваліфікованих фахівців, що володіють німецькою мовою. Польща і Чехія регулярно запускають дорогі системи залучення «заробітчан», а Ізраїль на державному рівні підписує програми з працевлаштування українських мігрантів», – говорить експерт.

Він також зазначає, що робота будівельників на майданчику є запорукою якості. Якщо говорити глобально, на сьогоднішній день будівельний ринок України не може конкурувати з рівнем європейських зарплат. Однак більшість українських компаній, зіткнувшись зі збитками в десятки тисяч доларів через відсутність персоналу, залишають звичку економії на людях.

«З одного боку, тільки з початку року зарплати в будівництві збільшилися в середньому на 10% і до кінця року вони можуть піднятися на стільки ж. З іншого боку, нашим «заробітчанам» починають менше платити на Заході через створену ними ж високу конкуренцію. Тому вважаю, що в 2021 році можна буде говорити про нормальний балансі заробітку тих, хто їде за кордон, і тих, хто залишається в країні. При приблизно рівних умовах багато робітників почнуть повертатися в Україну. За моїми підрахунками, вже в 2021 році середня зарплата робітника в Україні буде лише на 10-15% менше, ніж в Польщі. Тобто, виїхавши на заробітки, вже навряд чи можна буде розраховувати на фантастичні заробітки. Ринок все врегулює. Це лише питання часу», – впевнений Кононов.